Projekt „LOOP- Landing once on Phobos” - wizyta przedstawicieli wydziału w Centrum Badań Kosmicznych PAN

2018-02-03

W związku z rozpoczęciem realizacji projektu „LOOP- Landing once on Phobos”, 1 lutego przedstawiciele Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii AGH gościli w Centrum Badań Kosmicznych PAN. Głównym celem projektu jest opracowanie modelu numerycznego kontaktu stopy lądownika z powierzchnią Phobosa (jednego z księżyców Marsa). Projekt realizowany jest we współpracy z Centrum Badań Kosmicznych PAN i finansowany przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA).

Rola Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii polega na opracowaniu modelu numerycznego powierzchni Phobosa na podstawie eksperymentalnych badań laboratoryjnych i modelowania numerycznego. Zaplanowana w projekcie seria eksperymentów, które będą wykonywane na Wydziale Górnictwa i Geoinżynierii ma na celu poznanie wpływu mikrograwitacji na własności mechaniczne skał oraz zbadanie reakcji powierzchni Phobosa na stopę lądownika. Eksperymenty zostaną odtworzone numerycznie i skalibrowane na podstawie wyników badań laboratoryjnych. Rezultatem modelowania numerycznego, przeprowadzonego na Wydziale Górnictwa i Geoinżynierii, będzie opracowanie numerycznego modelu „gruntu Phobosa” (regolitu). Model ten zostanie wykorzystany przez ESA w planowanej misji lądowania na Phobosie, której celem będzie pobranie próbek gruntu. Więcej informacji o projekcie można znaleźć w prezentacji ze spotkania (zobacz tutaj). Kierownikiem WP3 i WP6 jest prof. dr hab. inż. Marek Cała, a WP5 dr inż. Daniel Wałach. Oprócz tego (ze strony WGiG) w realizację projektu zaangażowani będą mgr inż. Agnieszka Stopkowicz, mgr inż. Malwina Kolano, dr inż. Katarzyna Cyran, dr inż. Michał Kowalski oraz mgr inż. Mateusz Blajer.